Richie Barker Head of Coaching


10-07-

Richie was born in Sheffield on 30 May 1975 and began his playing career with Sheffield Wednesday but after just the one senior appearance and two loan spells away at Doncaster Rovers and Ards, he joined Linfield in Northern Ireland in 1997.

He then went on to play for Brighton & Hove, Macclesfield Town, Rotherham (twice), Mansfield and Hartlepool, but a knee injury in 2009 forced him to hang up his boots after scoring 123 goals in 477 appearances in all.

After joining Sheffield United as an academy coach, Richie became Bury’s youth-team manager in July 2010, stepping up to the role of caretaker manager of the Shakers after Alan Knill left for Scunthorpe United with just eight games remaining in the 2010/11 season. He led Bury to six consecutive victories which saw them win promotion to League One and Barker appointed permanent manager.

The following summer, Richie joined Crawley








 Town and he led the Red Devils to 10th place before leaving in November 2013. The following month he joined Portsmouth as manager but left after 20 games to join MK Dons on 1 April 2014 and work alongside Karl Robinson, initially as Assistant Manager and then as Head of Coaching .






 

Town leading the Red Devils to 10th place before leaving in November 2013. The following month he joined Portsmouth as manager but left after 20 games to join MK Dons on 1 April 2014, initially as Assistant Manager and then as Head of Coaching .